Úvod Starostlivosť o krásu Potraviny, ktoré sú pre našu pleť toxické! Vyhnite sa im!

Potraviny, ktoré sú pre našu pleť toxické! Vyhnite sa im!

Problémy s pleťou a akné trápia čím ďalej, tým viac žien, ale aj mužov po celom svete. Niektoré kožné problémy nie sú len estetickou záležitosťou, ale môžu byť nebezpečné aj pre naše zdravie. V každom prípade, problematická pleť je nepríjemná pre všetkých, a zvlášť mladé dievčatá sa s týmto problémom vysporadúvajú psychicky veľmi zle.

Riešenie býva pritom niekedy celkom jednoduché. Stačí zo svojho jedálnička vynechať škodlivé potraviny.

Aké potraviny sú pre pleť škodlivé?

Alkohol

“Pitie alkoholu, to je jedna z najhorších vecí, ktoré pre svoju pokožku môžeme urobiť,” tvrdí Michaella Bolder, odborníčka na kožné problémy.

Príjemné pocity spojené s konzumáciou alkoholických nápojov čoskoro zmiznú, to sa ale bohužiaľ nedá povedať o jeho vedľajších účinkoch.

Po prvé, alkohol narúša hormonálnu rovnováhu v tele. To vedie k výskytu akné.

Po druhé, konzumácia alkoholu znižuje náš imunitný systém.

Po tretie, alkohol vedie k dehydratácii pokožky a spôsobuje, že si pripadáte opuchnutá.

Skúste obmedziť alkohol a uvidíte sami. Možno sa konečne zbavíte svojich ťažkostí, alebo ich prinajmenšom zmiernite.

Aké ďalšie potraviny našej pleti neprospievajú? Pokračujte na nasledujúcu stranu.

Ryžové koláčiky

Možno vás prekvapí, že toto údajne zdravé jedlo nám v skutočnosti škodí. Ale je to tak. Pravidelná konzumácia týchto koláčikov podporuje vznik vrások, a môžu dokonca negatívne ovplyvniť funkciu mozgu. Na tvári sa môžu objaviť fliačky a akné.

Sushi

Táto pochúťka spôsobuje predčasné starnutie kože a podporuje aj vznik akné. Sushi totiž obsahuje veľké množstvo soli. Soľ naše telo dehydruje, čo má za následok suchú pokožku a predčasné starnutie. A navyše, soľ spôsobuje aj zadržiavanie vody. Kvôli tomu potom naša tvár vyzerá opuchnuto.

Ak nedokážete chuti na sushi odolať, zapíjajte aspoň jedlo veľkým množstvom vody. Aby nedochádzalo k opuchnutiu tváre, odporúča sa ho ochladzovať studenými obkladmi.

Mliečne výrobky

Bojujete s akné a nič nepomáha? Dosť možno je na vine mlieko a mliečne výrobky. Mlieko obsahuje rastový hormón, ktorý je kravám podávaný. Tento hormón ovplyvňuje mazové žľazy v našej pokožke, čo spôsobuje, že sa pleť (a tým pádom aj vlasy) rýchlejšie mastí. Okrem toho sú obvykle kravy kŕmené kukuricou a sójou, v ktorých sa často objavuje pleseň, čo nášmu telu samozrejme tiež neprospieva.

V neposlednom rade mlieko negatívne ovplyvňuje aj jeho pasterizácia. Vo výsledku to všetko vytvára ideálne podmienky pre akné.

Najohrozenejší sú ľudia trpiaci intoleranciou na laktózu. Uvádza sa, že takých ľudí je vo svetovej populácii až 75%. Nie každý však o tom, že trpí intoleranciou, vie. Môžu ho trápiť rôzne ťažkosti, ale s mliekom si ich nespája. Konzumácia mlieka v prípade alergie vedie k silnému akné a ekzémom.

Cereálie na raňajky

Áno, aj zdanlivo zdravé cereálie môžu našej pleti uškodiť. Niektoré zložky môžu spôsobovať svrbenie, alergické reakcie alebo akné.

Cereálie tiež často obsahujú syntetické vitamíny, ktoré naše telo nevie tráviť. Pokiaľ si bez cereálií neviete raňajky predstaviť, pátrajte aspoň po tých BIO.

Spracované mäso

Údeniny a ďalšie výrobky z mäsa obsahujú veľa soli. O jej škodlivosti sme už hovorili. Okrem toho ale obsahuje spracované mäso tiež často látky, ktoré ničia kolagén a elastín v našej pokožke.

Džúsy

Kto by nemal rád čerstvý džús, však? Väčšina ľudí ho považuje za zdravý nápoj. Veď je plný ovocia a vitamínov! Pravda je ale taká, že džúsy obsahujú veľké množstvo cukru. Tento cukor rozkladá kolagén v pokožke a spôsobuje, že stráca pružnosť.

Džúsom naviac oproti ovociu chýba vláknina. Ak máte preto chuť na ovocný nápoj, pripravte si radšej domáci smoothie. Tak vaše telo dostane všetky potrebné vitamíny a minerály. Najlepšie je ale jesť priamo ovocie!