Domáce repelenty, ktoré zatočia s nepríjemnými muchami a komármi v byte

Otravuje vás doma lietajúci hmyz a hľadáte niečo proti muchám? Naučte sa, ako na nich domácimi trikmi bez chémie a vyskúšajte tieto domáce repelenty proti muchám.

Domáce repelenty proti muchám

Predstavte si takúto situáciu: sedíte si vo svojom byte či dome, snažíte sa relaxovať a v tom prídu a celé vám to pokazia otravné muchy alebo komáre. Sadajú na vaše jedlo, lezú do nápojov a ovocia, lietajú okolo, robia nepríjemné zvuky a obťažujú vás sadaním na pokožku.

Dôvody, prečo napríklad komáre jedného človeka štípu a iného sa ani nedotknú sú rôzne, no vy sa môžete naučiť, ako sa ich zbaviť raz a navždy. Vytvorte si domáci repelent.

Recept na domáci repelent proti muchám

Pre tento trik budete potrebovať iba tieto dve veci:

  • niekoľko jabĺk
  • klinčeky

Vezmite jablko a napichajte ho klinčekmi (česky hřebík). To isté urobte aj s ostatnými jablkami. Teraz rozmiestnite jablká okolo domu, zvlášť na miesta, kde zvyčajne sedávate a relaxujete. Nezabudnite položiť zopár jabĺk aj na stôl s ostatnými potravinami. Klinčeky fungujú ako prírodný repelent hmyzu. Tým, že sú zapichnuté v jablkách, nasiaknu tekutinou a ľahšie potom vypúšťajú svoje prchavé látky odpudzujúce hmyz do ovzdušia.

Domáci repelent na muchy

Ďalším možným spôsobom, ako odstrániť hmyz, je tento:

Do mištičky treba dať 15 klinčekov, zaliať ich vodou a nechať vylúhovať. Misku môžete položiť kdekoľvek v miestnosti, v ktorej máte otvorené okná bez sieťky. Zaberá to aj v chatkách pri vode a odpudzuje to aj osy. Dbajte na to, aby boli všetky klinčeky ponorené pod vodou, a tak vodu občas preventívne dolievajte podľa potreby.

Domáci lapač na hmyz

Tento spôsob je dostatočne známy, preto si ho pripomenieme len v skratke: odrežte hrdlo veľkej plastovej fľaše. Otočte vrchnú časť (lievik) z hrdla dole a zasuňte do hlavnej časti fľaše. Stane sa z neho tunel pre osy, skrz ktorý budú vstupovať. Túto časť môžete oblepiť izolačnou páskou, aby po obvode nezostala štrbina. Prepichnite na každej strane pasce dve dierky a prevlečte skrz ne špagát pre zavesenie; na oboch stranách zauzlite. Ak nechcete visiacu pascu, môžete ju nechať bez tohto kroku a jednoducho ju postavte na vodorovné miesto.

Teraz nastáva otázka, čo do nej? Existuje síce možnosť zakúpenia chemických návnad, rovnako spoľahlivé (a oveľa lacnejšie) sú však tie, ktoré si dokážeme pripraviť vlastnými rukami. Dôležité je aby šlo o návnadu tekutú, v ktorej sa osy či sršne utopia.Princíp fungovania je jednoduchý. Hmyz vlezie otvorom v hrdle dovnútra, no späť sa mu už vyletieť nepodarí, pretože sa v návnade namočí a nebude môcť vyletieť von.

Prax ukazuje, že najatraktívnejšími návnadami pre osi a sršne sú: med, pivo, ocot, ovocie ale tiež mäso (vrátane rybacieho) a kvasené maliny či hrozno.

Domáci lapač na hmyz

Rastliny proti hmyzu

Bazalka

Prvou z najefektívnejších bylín proti hmyzu je bazalka. Umiestnením do okna počas letných nocí odpudí hmyz a zabezpečí pokojný spánok bez otravného bzučania a štípancov.

Šalvia

Vôňa šalvie je pre komáre nepríjemná. Stačí ak jej vňať rozvešáte okolo okien, a tým odradíte hmyz vletieť do miestnosti. Ak by ste chceli umocniť jej efekt, je možné pár lístkov zapáliť a vydymiť miestnosť. Následne je potrebné poriadne vyvetrať.

Cesnak

Môžeme si z neho vyrobiť zväzky, ktoré následne vyvesíme na verandu. Ďalší spôsob využitia predstavujú posekané strúčiky v miske, ktoré môžeme umiestniť k oknu alebo uprostred stola v prípade záhradnej party.

Rastliny proti hmyzu

Vratič

Odporúča sa situovať rastlinu do vonkajších priestorov v okolí domu alebo na terasu, prípadne do predsiene. Vďaka nevábnej aróme však dokáže spoľahlivo odlákať komáre a iné škodce, napríklad vošky.

Citrónová tráva

Medzi ďalšie rastliny s repelentnými účinkami patrí mäta, eukalyptus, pažítka, muškát a levanduľa. Podobne aj citrónová tráva oplýva vôňou, ktorej sa komáre vyhýbajú. Citronela patrí medzi najpoužívanejšie rastliny proti komárom. Odporúča sa vysadiť ju k okoliu grilov, či na miesta v blízkosti posedenia.

Nechtík lekársky a orech

Táto rastlinka v sebe spája príjemnú vôňu, vzhľad a osvedčené účinky pri odpudzovaní komárov. Orechové listy pôsobia ako účinný prírodný odpudzovač, ktorý od nás dokáže udržať hmyz.

Ako proti muchám bojovať prípravkami z obchodu?

Mucholapky – jeden z najstarších a zároveň najznámejších produktov v boji proti muchám. Ich účinok však nie je 100% a určite nim nevyhubíte všetky muchy vo vašom okolí. Poznáme viacej typov mucholapiek, a to jednorazové papierové prúžky s lepidlom, na ktoré sa muchy prichytávajú či umelohmotné lapače, kde musíte vyložiť nemalé úsilie, aby ste muchu zabili.

Elektrický odparovač – manipulácia s ním je veľmi jednoduchá. V meniteľnom zásobníku sa nachádza látka, ktorá má silne odpudzujúce účinky na muchy. Po zasunutí do elektriny začne uvoľňovať do ovzdušia tieto látky.

Elektrický lapač – funguje na základe UV žiarivky. V lapači sa nachádza kovová mriežka, ktorá je pod elektrickým napätím. Muchu, prilákanú svetlom narazí na mriežku, čím ju usmrtí.

Elektrický odpudzovač – po zapojení do elektriny vydáva vysokofrekvenčný zvuk (pre ľudské ucho nepočuteľný), ktorý muchy odháňa.

Nechemický systém na lapanie múch – REDTOP na muchy je návnada, ktorá sa vo fóliovom vrecku zmieša s vodou. Zmes láka muchy do lapača, z ktorého viac nedokážu vyletieť. Jeho výhodou je aj to, že neškodí životnému prostrediu a ozónu.

 A ako tento lapač REDTOP funguje, si môžete pozrieť v nasledujúcom videu: