Úvod Zdravie Milovníci COLY pozor! Toto sa deje s vašim telom, keď vypijete tento...

Milovníci COLY pozor! Toto sa deje s vašim telom, keď vypijete tento “jed”

Coca-Cola, ochutená limonáda, ktorá nás obklopuje kdekoľvek sme. Konzumáciu tohto drinku nám odporúčajú početné reklamy po celom svete. Hlavnými lákavými argumentami sú jej originálna chuť a osviežujúci nádych. Čo sa ale s vašim telom deje naozaj, keď vypijete plechovku coly?

Je všeobecne známe, že tento nápoj príliš neprospieva ľudskému zdraviu, no my vám teraz prinášame informácie o tom, čo presne sa deje s našim telom po tom, ako ho vypijeme. Nie je to nič pekné. Hoci si to človek ani neuvedomuje, ľudské telo zvádza vnútorný boj vždy nasledujúcich 60 minút po konzumácii jednej plechovky tejto značky.

Čo sa deje s našim telom po vypití plechovky coly?
Čo sa deje s našim telom po vypití plechovky coly?

Čo sa teda deje s našim telom, keď vypijeme Coca-colu?

Prvých desať minút: Je nutné si uvedomiť, aké enormné množstvo cukru sa v tak krátkom časovom horizonte dostane do ľudského tela. Pri vypití jednej plechovky, čo predstavuje 330 ml, dostanete do tela presne 10 kociek cukru. To predstavuje celú odporúčanú dennú dávku cukru. Ak by ste len tak zjedli také množstvo cukru, pravdepodobne by vám bolo zle. V prípade coly tomu však zabraňuje kyselina fosforečná.

Dvadsať minút: Hladina cukru v krvi sa rapídne zvýši. Pečeň sa ho automaticky snaží premeniť na tuky. Ak sa teda snažíte chudnúť, tak sú tieto typy ochutených nápojov absolútne nežiaduce.

40 minút: Toto je fáza, kedy dochádza k dokončeniu absorpcie kofeínu. Výsledkom sú rozšírené očné zreničky, vysoký krvný tlak a neustávajúca práca pečene, ktorá pumpuje viac cukru do krvného obehu.

Ako to pokračuje?

Po požití Coca-Coly sa zvyšuje produkcia dopamínu, ktorý má rovnaký spôsob pôsobenia, aké vyvoláva požitie heroínu.
Po požití Coca-Coly sa zvyšuje produkcia dopamínu, ktorý má rovnaký spôsob pôsobenia, aké vyvoláva požitie heroínu.

Po 45 minútach: V tele sa zvyšuje produkcia dopamínu, ktorý v mozgu stimuluje centrum radosti. Len pre zaujímavosť – jedná sa o rovnaký spôsob pôsobenia, aké vyvoláva požitie heroínu…

Krátko pre 60 minútach: Ako sme už asi všetci mohli zistiť, kofeín má močopudné vlastnosti. Asi hodinu po požití budeme musieť zaručene navštíviť toaletu. Prečo?

Telo sa tak najjednoduchšou cestou snaží zbaviť magnézia, vápnika, zinku a ďalších dôležitých látok, ktoré by inak smerovali do kostí. Nejde len o tieto látky, ale aj o rad ďalších, ako napr. sodík, voda či elektrolyt.

Dosť nepríjemným dôsledkom, ktorý začnete pociťovať, je aj ľahká podráždenosť či ospalosť. Je to z dôvodu vylúčenia vody, ktorá by inak bola telom využitá na tvorbu životne dôležitých látok, ktoré sú zodpovedné za priebežnú hydratáciu tela, budovanie svalstva a udržiavanie zdravej zubnej skloviny.

Ako môžete vidieť vo svete okolo vás, mnohí z nás si nie sú vedomí všetkých dôsledkov, ktoré so sebou požitie Coca-Coly prináša.

Je dôležité si preto uvedomiť, že jej účinky nie sú rýdzo pozitívne, ale že môžu viesť k vyššiemu riziku vzniku cukrovky. Odporúčame vám preto radšej pohár čistej vody, ktorá sa dá príjemne dochutiť napr. citrónom alebo mätou.