Intolerancia LEPKU: 8 signálov, ktoré netreba podceniť

Neznášanlivosť lepku je v poslednej dobe stále viac skloňované slovné spojenie. Ako si mnoho ľudí môže myslieť, neznášanlivosť lepku nie je potravinová alergia a neznamená celiakiu. Skôr je to stav čreva, ktorý môže mať negatívny vplyv na celkový životný štýl.

Čo je intolerancia lepku?

Lepok je lepkavá hmota, ktorú nedokáže naše telo stráviť ani po jeho predchádzajúcej mechanickej, tepelnej či biochemickej úprave. Ako je u väčšiny ľudí zvykom, chutí nám pečivo a radi si ho dáme – či už na raňajky alebo večeru – ak doma nenájdeme nič iné. Tým pádom sa dostáva veľké množstvo lepku spolu s ďalšou potravou do tenkého čreva, kde sa lepí na steny, a tak komplikuje trávenie. Lepok sa v našom tele správa ako vírus. Poškodzuje bunky tenkého čreva, a tým pádom zvyšuje jeho priepustnosť. Cez takto poškodené steny sa do krvného obehu dostáva nielen spomínaný lepok, ale aj plesne, vírusy a baktérie.

Takáto neschopnosť vstrebávať živiny, spôsobuje napríklad u detí množstvo problémov, ako oneskorená puberta u dospievajúcich, malý vzrast, podráždenosť, úbytok váhy či problémy s chrupom.

Pozrite sa na 8 bežných príznakov neznášanlivosti lepku. Samozrejme, tieto môžu znamenať aj niečo iné, avšak ak ich pociťujete už dlhšie bez zjavnej príčiny, určite zvážte návštevu lekára a informujte sa. Pokračujte na nasledujúcu stranu, kde sa dozviete najčastejšie príznaky.

Bolesť brucha

Ako sa hovorí načúvajte svojim črevám. Zažívacie problémy sú možno najvýraznejšou známkou neznášanlivosti lepku. Po tom, čo zjete potraviny obsahujúce lepok, môžete najpravdepodobnejšie zažívať plynatosť, nadúvanie, hnačku alebo zápchu. Poškodenie sliznice tenkého čreva, v dôsledku konzumácie potravín obsahujúcich lepok, môže viesť k zlému vstrebávaniu minerálov, vitamínov a iných výživných látok z jedla, ktoré jete.

Závraty

Mnoho ľudí s neznášanlivosťou lepku zažíva zahmlievanie pred očami, dezorientáciu a podivný pocit, že stratili rovnováhu.

Striedanie nálad

Ak vaše črevá nie sú spokojné s potravinami, ktoré jete, potom váš mozog bude tiež nespokojný. Ľudia s neznášanlivosťou lepku často pociťujú nevysvetliteľnú podráždenosť, úzkosť alebo rozrušenie.

Pozri tiež: Lekári bijú na poplach! Všetky ženy by mali okamžite vedieť o týchto veciach

Chronická migréna

Bolesti hlavy sú bežné pre osoby s neznášanlivosťou lepku. Aj keď to nie je spojené s jedným špecifickým typom bolesti hlavy, zvyčajne sa vyskytuje v intervale 30 až 60 minút po jedle. Časté migrény môžu tiež viesť k rozmazanému videniu a bolestiam okolo očných jamiek.

Svrbenie kože

Pri problémoch čreva spracovať lepok, dochádza k zápalu, ktorý sa môže navonok “odhaliť” cez kožu. To je dôvod, prečo je citlivosť na lepok často spojená s kožnými ochoreniami, ako sú ekzémy a lupienka. Imunitný systém reaguje na tráviaci systém tým, že vytvorí protilátky, ktoré môžu spôsobiť suchú a svrbiacu pokožku.

Fibromyalgia

Fibromyalgia je chronické ochorenie, ktoré postihuje väčšinou ženy a spôsobuje rozšírené bolesti svalov, šliach a väzov. Podľa mnohých odborníkov môže odstránenie alebo aspoň zníženie konzumácie lepku mať za následok zmiernenie bolestí pri fibromyalgii.

Chronická únava

Cítite sa unavení, dokonca aj keď si doprajete 8-9 hodinový spánok? Aj to môže signalizovať, že neznášate lepok. Vaše telo je vždy zapálené a vynakladá svoju energiu na snahu vysporiadať sa s nežiaducimi proteínmi lepku, vaša energia sa minie oveľa rýchlejšie, než je zvyčajné.

Pozri tiež: Lekári bijú na poplach! Všetky ženy by mali okamžite vedieť o týchto veciach

Intolerancia laktózy

Obe intolerancie majú podobné príznaky a je pravdepodobné, že ak trpíte intoleranciou na laktózu, tak neznášanlivosť na lepok nebude ďaleko.