Prečo cvičiť JÓGU? 8 pádnych dôvodov, prečo sa na jógu vrhnúť práve teraz

Prečo cvičiť jógu? - LajfHeky

Jedni na jógu nedajú dopustiť, druhí ju majú za divné naťahovacie cvičenia len pre ženy a tretí sa jej skrátka boja. A myslím, že tých táborov bude ešte oveľa viac. Dneska sa zameriame na zbúranie pár mýtov a snáď vás presvedčíme o tom, že jóga je úžasným cvičením pre každého.

Prečo stojí za to cvičiť jógu?

1) Posilníte svaly

Aj keď to tí, ktorí jógu necvičia, veľmi nevedia, jóga je úžasná na posilnenie svalov celého tela. A to oceníte nielen v lete v plavkách. Ak máte problémy s chrbtom, tak je veľká šanca, že za to môže slabý stred tela, ktorý posilníte pravidelnou jógovou praxou. Jóga je tiež vyhľadávaným doplnkovým cvičením pre športovcov všetkého typu, pretože telo berie z holistického hľadiska a nezameriava sa len na jednu skupinu svalov. Športovci majú často silnú jednu skupinu svalstva, ktorú pre svoj šport potrebujú, ale tiež veľa svalov, ktoré sú zoslabnuté. Jóga im pomáha tento stav vybalansovať.

POZRI TIEŽ: 5 jednoduchých cvikov z jógy, ktoré vám pomôžu pri spaľovaní tuku na brušku

2) Zlepšíte svoju flexibilitu

To, že si jógou zlepšíte flexibilitu a pružnosť, vie asi každý. Tiež je to jeden z dôvodov, prečo sa mnoho ľudí bojí s jógou začať. Skrátka si myslia, že nie sú dostatočne flexibilní, aby jógu vôbec robili. A presne takí jógu potrebujú zo všetkého najviac. Prečo je pružnosť a flexibilita tak dôležitá? Pomôže od bolesti. Skrátená zadná strana stehien môže mať za následok bolesti spodných častí chrbta a stiahnuté bedrá sa vám môžu prejaviť napríklad bolesťou kolena. A je toho oveľa viac.

3) Zlepšíte balans

Jóga vám pomáha vaše telo naozaj vnímať a spolu s tým aj rozvíja zmysel pre balans. To je dôležité pri akýchkoľvek koordinovaných pohyboch. Opäť sa zmienime o športovcoch, ktorým sa vďaka jóge a zlepšenej koordinácii, môže o dosť vylepšiť technika pri športe, ktorý prevádzkujú. Balans je tiež dôležitý pre seniorov, ktorí sa často boja pádov a jóga im môže dodať potrebné sebavedomie.

4) Zmiernite stres

Jóga vás núti vnímať dych a napojiť sa na seba samého. Žiadny šport sa nevenuje dychu toľko ako jóga. Skúste sa niekedy, keď sa budete cítiť vystresovaní, zamerať len na hlboké nádychy a výdychy do brucha, uvidíte, že vaše stavy paniky za chvíľku zmiznú.

Občas sa stane, že si klienti odcvičia asanovú prax a pred savasanou (pozícia, kedy ležíte na chrbte so zavretými očami) alebo záverečnou pozíciou každej jógovej lekcie sa potichu zdvihnú a odídu s pocitom, že to dôležité majú za sebou. Asanová prax má ale iba pripraviť telo a myseľ na to, aby bolo schopné získať všetky benefity, ktoré sa vám naskytnú v záverečnej pozície savasany. Je to totiž forma meditácie, ktorá úžasne upokojuje a revitalizuje celé vaše telo.

Pokračujte na ďalšiu stranu!