Izbové rastliny, ktoré vám pomôžu pri NESPAVOSTI

Izbové rastliny proti nespavosti
Izbové rastliny proti nespavosti

Máte občas nepokojný spánok? Problémy s nespavosťou trápia čoraz viac ľudí. Kvalita spánku má veľký vplyv na naše zdravie a pohodu, no nedostatok spania nemusíte riešiť tabletkami. Pomôže vám matka príroda.

Niektoré izbové kvety pôsobia upokojujúco. Vyzbrojte sa nimi proti nespavosti. Zaobstarajte si ich do spálne a ráno budete vstávať plní energie. Bude sa vám lepšie dýchať, vaša spálňa ožije a na bezsenné noci si už ani nespomeniete.

1. Aloe vera

Aloe Vera vyžaduje minimum údržby, ale je veľmi užitočné. V noci totiž produkuje kyslík, ktorý napomáha proti nespavosti a všeobecne zlepšuje kvalitu spánku. Podľa NASA sa jedná o najlepšiu kvetinu, ktorá zlepšuje vzduch. Dobre sa rozmnožuje, nepotrebuje veľa zalievať a ani veľa svetla.

2. Levanduľa

Levanduľa je známa pre svoju schopnosť navodzovať pokoj a obmedzovať úzkosť. Spomaľuje aj váš tep, teda upokojuje. Štúdia tiež dokázali, že levanduľa zvyšuje množstvo ľahkého spánku a potláča spánok REM. K tomu skracuje dobu, než ste schopní sa plne prebudiť. Obmedzuje tiež plač detí.

Levanduľa proti nespavosti

3. Jazmín

Vôňa jazmínu nielen zlepšuje spánok, ale tiež zlepšuje koncentráciu a produktivitu mimo spánok. Tiež je schopný obmedzovať úzkosť, jeho vôňa upokojuje myseľ a celé telo a teda pôsobí pozitívne na spánok.

4. Anglický brečtan

Brečtan je jednoduché pestovať a navyše vám prečistí vzduch. Ide o ďalší obľúbený kvet NASA. Vďaka prečisťovaniu vzduchu má brečtan pozitívny vplyv na dýchacie problémy aj astmu. Počas 12 hodín údajne dokáže zlikvidovať až 94% plesní obsiahnutých vo vzduchu. A ako ho pestovať v byte? Jednoducho ho dajte v kvetináči niekam hore na policu a nechajte ho rásť smerom nadol.

5. Svokrin jazyk

Táto veľmi dekoratívna a vzhľadom zaujímavá kvetina sa volá svokrin jazyk. Nie je však len na ozdobu, ale aj zdraviu prospešná. Ako vyššie spomínané kvety prečisťuje vzduch a ovzdušie v celom byte. Pestovanie nie je nijako zložité a rovnako ako aloe vera v noci tvorí kyslík a odstraňuje prebytočné množstvo oxidu uhličitého. Odstraňuje tiež škodlivé toxíny zo vzduchu, a preto patrí k najviac odporúčaným kvetinám do bytu.