Zlozvyk s názvom prejedanie: Čo v našom tele spôsobuje a ako sa ho zbaviť?

Prejedanie sa - ako sa ho zbaviť Zdroj: Pinterest
Prejedanie sa - ako sa ho zbaviť Zdroj: Pinterest

Iste všetci vieme, aký je to pocit, keď sa človek preje. Avšak vedeli ste, čo presne sa v našom tele deje a ako sa tohto zlozvyku s názvom prejedanie sa zbaviť? Na to sa dnes zameriame v nasledujúcom naozaj veľmi zaujímavom článku!

Keď sa jedlo dostane do nášho žalúdka a začne sa hromadiť, vysielajú sa signály formou chemických spojení priamo do nášho centra chuti. Tu sú tieto signály hlasnejšie a hlasnejšie v okamihu, keď sme toho zjedli už naozaj veľa.

Zároveň sa však vysielajú signály aj do nášho srdca a krvných ciev, aby sa zvýšil prietok krvi do žalúdka a tráviacich orgánov. Bez dostatočného množstva krvi by naše telo nedokázalo toľko potravy stráviť.

Následne sa nám teda zvýši srdcový tep a metabolizmus začne pracovať, čo môže mať za následok pocit horúčky, potenie a dokonca aj závraty. To je dôvod, prečo nám býva po prejedení zle.

Ak sa teda človek prejedá neustále a nie len výnimočne, môže sa stať, že sa steny jeho žalúdka natiahnu. Príjem jeho potravy sa bude tým pádom musieť neustále navyšovať. To, čo mu predtým stačilo, je pre neho teraz len predjedlo.

Prejedanie sa
Zdroj: Pinterest

Ako zastaviť prejedanie sa a cítiť sa zase dobre?

Po prvé by ste si za to nemali nadávať a kritizovať sa

Čas od času to všetci niekedy robíme, a ak sa budete za toto viniť, môže to spôsobiť, že sa budete prejedať ešte viac. To isté platí aj o prehnanom cvičení ako kompenzácie prejedania.

Samozrejme, že každé cvičenie je pre človeka dobré, avšak brať ho ako „trest“ za prejedanie zapríčiní, že na cvičenie získate veľký odpor a problém s prejedaním nevyriešite.

Majte teda na pamäti, že v tomto prípade pomôže len naozaj silná vôľa, konzumácia potravín, ktoré máte radi avšak úmerne a predovšetkým v pravidelných intervaloch, čo je kľúčom k zdravému životnému štýlu bez prejedania sa a trápenia.

Prejedanie sa so sebou prináša nebezpečenstvá pre naše zdravie
Zdroj: Pinterest

Vydržať prvý deň nie je výhra

Pretože tá naozajstná kríza príde až v deň druhý, kedy sa zrazu budeme cítiť hladní (predovšetkým večer). To môže spôsobiť, že sa opäť napcháme na prasknutie. Ak teda budete pociťovať hlad, skúste si radšej dať napríklad malý tanierik čerstvej zeleniny či ovocia a nerobte medzi jedlami interval viac ako tri hodiny.

Prejedanie sa – Nepôjde to hneď

Tiež myslite na to, že vrátiť žalúdok do pôvodného stavu nebude len tak! Žiadna detoxikácia či prečistenie organizmu nenapraví škody, ktoré prejedanie spôsobilo.

Najlepším spôsobom je prijať váš problém taký, aký je a robte to predovšetkým sami pre seba. Ak sa aj tak pristihnete pri tom, že vaša vôľa nie je dostatočne silná a prejedanie neskončilo, poraďte sa radšej s vašim lekárom. Za týmto problémom sa môže skrývať oveľa vážnejší fyzický či emocionálny dôvod, prečo tomu tak je.