Úvod Zdravie Nadmerne sa POTÍTE? Obmedzte tieto potraviny a dajte zbohom prepoteným tričkám

Nadmerne sa POTÍTE? Obmedzte tieto potraviny a dajte zbohom prepoteným tričkám

Hovoriť o potení je takmer spoločenské tabu, pritom ide o úplne prirodzený prejav nášho tela. Aj v tomto prípade sa však dá proti nemu brániť.

Telesnú teplotu často okrem iného ovplyvňuje aj to, ako sa stravujete. Čo by ste v lete nemali jesť, keď sa chcete vyhnúť tomu, aby ste prepotili všetky tričká?

Je jasné, že v lete si dáte na ochladenie ľadovú dreň alebo zmrzlinu. To ale nemôžete jesť neustále a hlad tým tiež veľmi nezaženiete.

Čo vyradiť z jedálnička, aby ste odstránili nadmerné potenie?

Ako odstrániť nadmerné potenie

Pálivé a horúce jedlo

Zvlášť pred spaním by ste mali v týchto dňoch obmedziť večeru s chilli papričkami a teplý čaj alebo iné horúce nápoje či jedlá. Spôsobuje to totiž takzvané chuťové potenie, pretože zvýši celkovú telesnú teplotu a to sa prejaví najmä v noci. Ak sa teda nechcete prebudiť úplne spotene, vyhnite sa mu.

Na telesnú teplotu však pôsobia aj ďalšie ostrejšie korenia, ako je napríklad zázvor. Činnosť potných žliaz ovplyvňujú tiež glutamány. Ázijskú kuchyňu by ste si tak mali nechať až na jeseň.

Alkohol

Väčšiemu množstvu alkoholu by ste sa vo vysokých teplotách mali tiež vyhnúť. Alkohol zvyšuje hladinu cukru, rozširuje cievy a rozprúdi krv, práve preto si ho dávate v zimnom období, aby vás zahrial. To ale v lete určite nepotrebujete, skôr naopak. Potenie by sa totiž stalo po jeho požití ešte intenzívnejším.

Ľudské telo sa navyše snaží alkohol z tela vylúčiť. Z hľadiska potenia je preto nevhodné piť väčšie množstvo alkoholu pred spaním, ak v noci nechcete ležať vo vlastnej šťave. 🙂

Káva

Podobný účinok má na ľudský organizmus tiež káva. Kofeín totiž stimuluje nielen váš organizmus, ale aj potné žľazy, ktoré vďaka nemu budú vykazovať väčšiu aktivitu. Pokiaľ vás teda takto trápi vlhké podpazušie, pár šálok kávy si radšej odpustite a hneď vám bude lepšie. Aj keby išlo o ľadovú kávu. Rovnako to platí pri konzumácii energetických nápojov, ktoré okrem tlaku zvýšia aj mieru vášho potenia. Doprajte si radšej zelený čaj.

Zápach potu

Môže za nepríjemný pach potu jedlo?

Potenie je samozrejme spojené aj s telesným zápachom. Možno ste si všimli, že keď zjete väčšie množstvo cibule, začnete voňať trochu inak. Tento efekt má tiež cesnak a čo vás možno prekvapí, aj mliečne výrobky. Väčšie množstvo dezodorantu budete musieť použiť aj v prípade, že ste požili už spomínané pálivé jedlo alebo nadmerné množstvo alkoholu. V každom prípade by ste mali dodržiavať správny pitný režim, vďaka ktorému sa váš pot rýchlejšie prečistí.

Ktoré potraviny riešia nadmerné potenie?

Potné žľazy nebude dráždiť konzumácia zeleného čaju, mäty, šalvie alebo medovky. Dobre pôsobí tiež sladké drievko, ale nemá ho rád úplne každý. Skvelé sú tiež rôzne šaláty alebo napríklad morské riasy, tie aktivitu potných žliaz znižujú. Odporúčajú sa tiež čučoriedky, brusnice, černice alebo hroznové víno.

Na záver vás možno prekvapí, že aj po ľadovom osviežujúcom nápoji môžete cítiť ešte väčšie teplo, z ktorého sa spotíte. Dochádza k tomu preto, že telo je po tak rýchlom osviežení v šoku a naruší to jeho teplotnú rovnováhu. Tú sa potom snaží vrátiť do predošlého stavu práve tým, že zase zvýši jeho teplotu.