Zažili ste „DÉJÁ VU“? Prezradíme vám, ako asi vzniká!

Ako vzniká déjá vu? - LajfHeky
Ako vzniká déjá vu? - LajfHeky

Ocitnete sa na mieste, kde ste nikdy neboli, ale máte pocit, že to tam poznáte. Stretnete človeka a ako by ste ho poznali odjakživa. Nechápete to, ale je to tak. O čo ide? Poodhalíme vám tajomstvo fenoménu déjà vu.

Déjà vu. Kým ho lekári podrobne skúmajú, ezoterici o ňom už premýšľajú dlho a zostali u niekoľkých základných, aj keď trochu odlišných teórií. Aké sú? Poďte si ich spoločne s nami prejsť.

Prežitok déjà vu (z francúzštiny „už videné“) je zvyčajne sprevádzaný pocitom čohosi dôverne známeho, ale aj zvláštneho až tajomného. Keď ho zažijete, ste si vedomí, že tento pocit už „poznáte“, ale nedokážete to racionálne vysvetliť. A nie ste v tom sami. Prieskumy uvádzajú, že asi 80% populácie pocit déjà vu aspoň raz v živote zažilo.

Astrálne cestovanie

Niektorí ezoterici veria, že môžete existovať nezávisle na svojom tele. Že každá živá osoba má dušu (astrálne telo), ktoré sa môže voľne pohybovať, zatiaľ čo telo spí. Déjà vu nie je pre nich nič iné, ako zážitok mimo ľudské telo, kedy duša cestuje. To miesto ste jednoducho videli. Ľudia vraj počas spánku navštevujú nepoznané miesta. Podvedomie si všetko zaznamenáva, a keď niečo podobné nájde na svojom „serveri mozgu“ dvakrát, dá to najavo pocitom déjà vu.

Minulé životy

Iní metafyzici uvádzajú, že tesne pred tým, než sa narodíte, vidíte všetky možné scenáre života, pričom pocity déjà vu sú chvíle, kedy sa na ne rozpamätáte. Nemusia byť vôbec dôležité, len ste ich už proste raz videli v astrálnej projekcii. Tým by sa vysvetľovalo aj to, že pri déjà vu sa stáva, že v kratučkom okamihu dopredu viete, čo druhý urobí (ako by ste situáciu už zažili, poznáte sa s dotyčným …).

A čo na to iná veda?

Ako tento jav vysvetľujú niektorí psychológovia? Vraj ide o druh ilúzie, spôsobenej istým oneskorením informácie, než doputuje z jednej polovice mozgu do druhej. Napríklad cestujete a zrazu „tú“ ulicu, ktorú vidíte prvýkrát, poznáte, a viete, že si o pár metrov ďalej kúpite pečivo. Táto nová informácia, prvýkrát videná ulica, sa v jednej polovici mozgu na chvíľku akoby zasekne (ale vy stále vidíte) z dôvodu výpadku pozornosti a zabudnutím toho, čo ste nesústredení pozorovali. Potom pustí danú informáciu do druhej polovice mozgu s nepatrným oneskorením. A preto sa vám obraz ulice zdá známy.

Pamäťové centrum

Profesor MUDr. Milan Brázdil vykonal v roku 2012 prelomový výskum práve v oblasti déjà vu. Tvrdí, že zážitok má neurologický pôvod spôsobený určitými štruktúrami v mozgu. Podľa neho ľudia, ktorí pocit často zažívajú, majú menšiu oblasť zodpovednú za pamäť a uchovávanie spomienok. Súvislosť vidí aj s vyššou dráždivosťou hipokampe, čo je súčasť veľkého mozgu, ktorá hrá veľkú úlohu pri krátkodobom uchovávaní informácií a pri priestorovej orientácii. Jeho výskum ukazuje, že tento pocit častejšie zažívajú inteligentní ľudia, ktorí prepadajú stresu, a tým u nich dochádza k vyššej dráždivosti hipokampe spôsobom života. Čo je spúšťačom, sa však nevie.

Aký máte názor na déjà vu vy? Zažili ste ho? Kedy? Ako? Príde vám ako dotyk niečoho záhadného, alebo vám stačia vedecké teórie?