Viac ako zlá nálada? Príznaky, že ťa trápi „rakovina vôle“, t.j. DEPRESIA

Aké sú riziká samovrážd?

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt ako na depresiu

Vysoké. V prípade, že jedinec má samovražedné myšlienky, prípadne okolie zaznamená túto okolnosť, je nutné neodkladne vyhľadať odbornú pomoc. Varovnými príznakmi môžu byť:

– Intenzívny pocit beznádeje a smútku
– Reči o smrti, úvahy o tom, čo by bolo, keby jedinec nebol na svete
– Strata záujmu o bežné aktivity
– Izolovanie sa od príbuzných, kamarátov

Ako liečiť depresiu?

Platí pravidlo: čím skôr = tým lepšie. Depresia je liečiteľná a pri včasnom záchyte môže byť liečba skutočne život zachraňujúce. Vo väčšine prípadov sa liečba nezaobíde bez špecializovaných liekov – antidepresív. Tieto lieky predpisuje iba lekár, väčšinou psychiater. Lieky ovplyvňujú hladinu nervových prenášačov, o ktorých sme písali v úvode. Nástup účinku liekov trvá spravidla 14 dní. Zo skúseností je známe, že po preliečení depresie je vhodné lieky užívať minimálne ďalších 6 mesiacov. Akékoľvek úpravy s liekmi je nutné konzultovať s odborníkom.

Ďalšou možnosťou, ktorú možno podporne využiť, je psychoterapia. Tento spôsob liečby väčšinou nájde svoje miesto po preliečení akútneho stavu depresie, teda za dostatočného účinku liekov. Psychoterapia je vhodná z dlhodobého hľadiska a cieľom je naučiť jedinca žiť tak, aby sa depresie nevracali.